POROZUMIENIE RODZICIELSKIE PO NOWELIZACJI

Od 29 sierpnia 2015 r. obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego dotyczące m.in. regulowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem w wyroku rozwodowym. Co prawda jest zdecydowanie za wcześnie na dokonywanie oceny wprowadzonych zmian, tym nie mniej przychodzi mi na myśl taka oto refleksja: mądry ustawodawca nie wystarczy, jeśli pełnomocnicy stron i sąd nie potrafią uzmysłowić rozwodzącej się parze czym jest dobro dziecka.

Od dnia wejścia w życie wspomnianej nowelizacji, w sytuacji braku porozumienia rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dizeckiem, sąd uwzgldniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem. Priorytetem ma być zatem porozumienie rodziców.

Oczywiście, uzgodnienia rodziców podlegają kontroli sądu, jednakże- nie oszukujmy się- tak długo jak są one zgodne z prawem i przede wszystkim dobrem dziecka, sąd w treść porozumienia nie będzie ingerował. W następstwie osiągniętego przez rodziców porozumienia, sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

Jeśli Twoje dziecko jest udziałowcem w spółce z o.o. >>

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym, w przypadku braku porozumienia rodziców w zakresie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, sąd obowiązany był do ograniczenia wladzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Najczęściej prowadziło to do przyznania pełni władzy rodzicielskiej matce i jednoczesnego ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu. To sprawiało, że ojcowie często czuli się gorszymi rodzicami, skoro mieli „mniejszą” władzę rodzicielską.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dotychczas sąd również mógł uwzględnić porozumienie wychowawcze rodziców. Problem polegał jednak na tym, że skonfliktowani rodzice nie potrafili porozumieć się w sprawie dziecka. Często niestety było to winą również i ich pełnomocników, którzy ponad dobro dziecka i zdrowy rozsądek przedkładali spełnianie życzeń klientów.

Mam nadzieję, że nowe przepisy skłonią nie tylko pełnomocników, lecz przede wszsytkim sąd do nakłaniania stron do osiągnięcia porozumienia w zakresie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. W tego typu sprawach głos sądu często więcej znaczy dla rozwodzących się małżonków, niż argumenty pełnomocników.

Alimenty - rozwód przedsiębiorcy

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
 

Podobne wpisy